Trudny czas, czyli jak przygotować swoje dziecko do przeprowadzki

Przeprowadzka w życiu czasem jest koniecznością, a wszystko ze względu na zmianę miejsca pracy czy też zmianę planów życiowych. Problem pojawia się, gdy jesteśmy osobami, które posiadają własne dzieci. W takiej sytuacji musimy mieć świadomość, że dla dzieci, niezależnie od tego, czy mamy tu na myśli kilkuletnie brzdące czy też nastoletnią młodzież, przeprowadzka jest okresem niezwykle trudnym. Dlaczego tak się dzieje i jak przygotować nasze pociechy do całego procesu?

Trudne rozstania

Musimy mieć na uwadze fakt, że dzieci bardzo przywiązują się do pewnych miejsc. Ich własny pokój jest azylem, a dom rodzinny miejscem, w którym mogą wypocząć i liczyć na pomoc bliskich. Dorosłym ludziom wydaje się, że nie jest to wielki problem, ponieważ zmienia się wyłącznie budynek, dzieci natomiast rozumieją to całkiem inaczej. Trudno dorosłemu człowiekowi wyjaśnić jak działa psychika młodszych, jednak muszą oni wziąć pod uwagę, że muszą być w tej kwestii bardzo cierpliwi i spokojni. Jeśli dziecko ma pytania dlaczego się przeprowadzamy, chce z Tobą podyskutować o tym, że pożegnać się musi ze swoimi kolegami to nie odtrącaj go, a długo porozmawiaj i dokładnie wyjaśnij dlaczego tak się dzieje.

Przekonaj dziecko

Najlepszą opcją na przekonanie swojego dziecka do zmiany nastawienia w kwestii przeprowadzki będzie pokazanie mu zalet nowego miejsca, do którego się wybieracie. Opisz dokładnie jak będzie wyglądać okolica, czy pokój będzie większy, zachęć do tego, żeby Twoja pociecha sama powiedziała jak chciałaby, żeby wyglądała jej własna przestrzeń. Jeśli przeprowadzacie się w niedalekie miejsce, od tego, w którym aktualnie mieszkacie, dobrym pomysłem będzie wybranie się na wycieczkę do nowego mieszkania lub domu.

Najważniejszą radą, której powinieneś posłuchać jest to, żeby nie naciskać i być cierpliwym. Jak mówi powiedzenie czas jest lekarstwem, potrafi leczyć rany i pozwoli zapomnieć. Jeśli tylko podejdziesz do dziecka w odpowiedni sposób to możesz być pewien, że będzie Ci bardzo wdzięczne, a cała przeprowadzka będzie dla niego mniej strasznym przeżyciem.