Tranzyt motoroweru przyczepką

Przyczepkę mamy możliwość pożyczyć na przykład w sklepie, serwisie jenośladów bądź na stacji benzynowej i przewieźć samodzielnie własny jednoślad. Należałoby jednak być ostrożnym jeśli nie posiadamy doświadczenia w owego rodzaju transporcie ponieważ możemy narazić nasz motorower na zepsucie lub porysowanie jeżeli np. niepoprawnie przywiążemy go na przyczepie.

Żeby przetransportować motorower na przyczepce musimy dobrze go zabezpieczyć. Samodzielnie można umocować motorower na standardowej przyczepie w następujący sposób:

  1. Umieścić koło jednośladu w kącie przyczepy.
  2. Trok ściągający umocować na przednie koło. Najlepiej pociągnąć pas poprzez spodnią półkę zawieszenia i zahaczyć o przyczepę po przeciwnej stronie kierownicy.
  3. Przeciągnąć trok spinający przez siedzisko motoru oraz przymocować do podłogi przyczepki.

Zaczepianie pojazdu jest wyjątkowo znaczące, gdyż gwałtowne przemieszczenie się go po przyczepce może mieć przykre konsekwencje w formie wypadku.
Funkcjonują też możliwości wynajęcia zawodowej przyczepy przeznaczonej do transportu motorów, wyposażonej w podjazd i zaczep, w którym umieszcza przednie koło. Cena wynajęcia takiej przyczepki to ok. 50 zł za dzień (plus rękojmia średnio ok. 200 zł). Na takiej specjalnej przyczepce można zwykle przetransportować jeden lub dwa motory. Miejmy w pamięci, że potrzebujemy samochód z hakiem oraz troki spinające!

Najbardziej fachową możliwością jest przyczepka podłogowa z daszkiem ( zabezpiecza przed nieodpowiednimi warunkami pogodowymi)

Uwaga: Przyczepa winna posiadać bieżące OC!
Pamiętajmy: Prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu z przyczepką o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej wagi własnej samochodu holującego, o ile zsumowana akceptowalna masa całkowita zestawu tych samochodów nie przekracza 3,5 t.