Przeprowadzka za granicę – warto wiedzieć

przeprowadzki za granicę

 

Wizja przeprowadzki na pewno przeraża większość ludzi. Niektórzy podchodzą do tego tematu z optymizmem, wierząc że kończy się pewien etap życia a zaczyna nowy, ciekawszy. Jednak spakowanie wszystkich rzeczy, zamknięcie za sobą drzwi – w przenośni i w rzeczywistości, wiąże się z sentymentem. Jeszcze trudniej jest w sytuacji, gdy planujemy wyjazd za granicę….

31Przymusowa emigracja

Niestety w XXI wieku coraz więcej ludzi jest zmuszonych do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania i swoich najbliższych po to by wyjechać i podjąć pracę. W wielu krajach poziom bezrobocia stale się pogłębia i jest na tragicznym poziomie, dlatego ludzie zmuszeni są do wyemigrowania i podjęcia niekiedy pracy, która nie odpowiada ich kompetencjom.

Przygotuj się przed wyjazdem

Decyzja o przeprowadzce poza granice kraju musi wiązać się z głębokim przemyśleniem tematu i załatwieniem wielu ważnych kwestii. Przede wszystkim musisz zadbać o to, żeby wszystkie Twoje dokumenty były ważne – paszport, dowód osobisty, a nawet karty kredytowe. Musisz również zadbać o zakończenie umów i współprac, które obowiązywały Cię do tej pory w kraju, ponieważ nie przydadzą Ci się na emigracji. Jeśli będziesz starać się o uzyskanie stanowiska, które odpowiada Twoim kompetencjom nie zapomnij o zabraniu ze sobą dokumentów takich jak: CV, list motywacyjny oraz dyplomy ukończenia szkół.

Ubezpiecz się od nieszczęśliwych wypadków

Każdy obywatel Polski, który płaci składki na NFZ ma prawo wyrobić sobie kartę zdrowia, która pozwala mu otrzymać pomoc zdrowotną w obrębie krajów Unii Europejskiej. Taki dokument nazywa się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego i można go otrzymać w niezwykle prosty sposób – po złożeniu wniosku do Narodowego Funduszu Zdrowia.