Odmiana koloru auta – wyklejanie samochodu

Zmiana koloru auta – obklejanie samochodu

Często zdarza się, iż otrzymany przez nas samochód po poprzednim właścicielu bynajmniej nie ma odpowiedniego koloru, jednak zakupiliśmy go bowiem był w właściwym stanie i miał nowocześniejsze wyposażenie. Nieraz nawet kupując nowy pojazd lista dostępnych kolorów nadwozia może wydać się niewystarczająca. Wówczas z pomocą przyjdzie nam folia do dokumentnego obklejenia automobilu.

Oklejanie samochodu folią to zyskująca na popularności również w Polsce forma transformacji koloru samochodu. Z miesiąca na miesiąc tworzy się coraz więcej punktów, które to mogą należycie przykleić folię automobilową. Ten rodzaj tuningu przyszedł bezsprzecznie z krajów bardziej rozwiniętych, gdzie jest obecnie szczególnie popularny. Tam obywatele stosunkowo od razu zrozumieli, że jest to łatwiejszy prędszy dodatkowo przystępniejszy sposób na całkowitą odmianę automobilu.

Jak zatem wygląda owo wyklejenie? Płachty folii są zakładane na należycie przygotowaną chemikaliami karoserię pojazdu. W droższych wariantach montażu auto rozbierane jest z szybko demontowalnych części nadwozia jak drzwi, oświetlenie, kierunkowskazy, lusterka boczne i tym podobne. Oczywiście folię da radę nakleić i bez rozkładania nadwozia, jednakże demontaż nadwozia zezwala na łatwiejsze oraz lepsze wkomponowanie fragmentów folii i w związku z tym wyższą jakość wykończenia przeprowadzonej zmiany. Fachowe zakłady potrafią tak uskutecznić proces ponownego montażu, że jakość zmontowania karoserii jest porównywalna z seryjną.

Jeżeli auto jest roboczo przygotowane, przebiega nałożenie folii. Stanowi to proces dosyć uciążliwy, gdyż folia ma małą grubość (od pięćdziesięciu do stu tysięcznych części centymetra) i ma nadzwyczajnie mocny klej. W dalszej perspektywie decyduje to o doskonałej jakości przeróbki, niemniej znacząco komplikuje montaż. Jakby tego było mało folia przyklejana jest dużymi arkuszami, tak aby nie było widać śladów łączeń na elementach nadwozia i całość była całkowicie monolityczna. Należy dostrzec jak istotne w toku naklejania są realia cieplne. Temperatura bywa szczegółowo zdefiniowana w dokumentacji wytwórcy folii, natomiast po ukończeniu obklejania auto musi zostać precyzyjnie wygrzane.

Po skończeniu, w przypadku odpowiednio poprowadzonej operacji, rezultat umie być niesamowity. Z zewnątrz bynajmniej nie da się określić, że auto jest oklejone. Istotnym jest również fakt długiej (często nawet dziesięcio letniej) gwarancji na przeprowadzone zmiany.