ITD – czym jest?

ITD – czym jest?

ITD to państwowa służba, której głównym przeznaczeniem jest pilnowanie kierowców i samochodów ciężarowych. Do ich jurysdykcji należy przede wszystkim kontrolowanie czy pojazdy nie posiadają niedozwolonej wagi, która najczęściej jest zawyżana przez przeciążenie samochodów i czy na pewno stan mechaniczny pojazdów jest dobry. Organ, którym jest inspekcja transportu drogowego założony został z dniem 6.9.2001 r. roku 2001.

ITD została stworzona w tym celu, by spełniać parę szczególnie istotnych zadań, do jakich należy: reperacja bezpieczeństwa na drogach, oddziaływanie na zmotoryzowanych, by przestrzegali oni aneksów ustawowych, zapobieganie rozkwitowi nieuczciwej konkurencji, wyeliminowanie dewiacyjnych wydarzeń w transporcie drogowym oraz zapobieganie degradacji dróg. Wszystko to sprawia, że poprawia się ponadto stan ziemii. Jakby tego było mało funkcjonariusze ITD specjalizują się także w ściganiu wykroczeń, które występują w transporcie drogowym.

Zarządzaniem Inspekcją Transportu Drogowego para się GITD. Rewident ów odpowiada przed ministrem transportu. Do Inspecji Transportu Drogowego zalicza się także siatkę foto-radarów oraz rejestratory prędkości, które to zamontowane są na skrzyżowaniach i układy elektronicznego poboru należności.

Do głównych przedsięwzięć, którymi para się inspekcja drogowa należą kontrole lokalne, które to sieją strach wśród kierowców samochodów ciężarowych. Do ITD nie należy jednak wyłącznie nadzorowanie aut w trasie, lecz dodatkowo kontrola siedziby, którą posiada spedytor. Do istotnych zadań ITD zalicza się również sprawowanie kontroli nad grupowym przewozem osób. Wszystko dlatego, żeby zapewnić stu procentową rzetelność oraz ochronę najwyższej jakości transportu poprzez wyłączenie z transportu samochodowego aut wadliwych bądź w pewnym stopniu zepsutych.

Inspektorzy są w ścisłej kooperacji z takimi aparatami bezpieczeństwa jak SG, służba celna lub policja. Ponadto pozostają w stałym kontakcie z odmiennymi inspekcjami, np: weterynaryjna, komercyjna i PIP.

Od końca lat osiemdziesiątych również Inspekcja Transportu Drogowego para się sprzedawaniem licencji na przewóz światowy.